КАКО ДА ЈА ИСЧИСТИТЕ КАНТАТА ЗА ОТПАДОЦИ и да ги спречите непријатните мириси: 4 трикови со храна од кујната!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како да ја исчистите корпата за отпадоци на сосема природен начин.

Поминуваме многу време во кујната, подготвувајќи ги сите тие вкусни јадења и секогаш се трудиме да ја одржуваме совршено чиста и уредна за да избегнеме контаминација и ширење на бактерии на работните површини или садовите. Сепак, многумина од нас одолговлекуваат со темелно чистење на корпата за отпадоци, но кога таа ќе почне да мириса непријатно дури и откако ќе ја испразните, знаете дека е време да се соочите и со таа задача. За чистење на корпата за отпадоци, можете да користите храна што ја имате во вашето домаќинство.

1. Талог од кафе

Кафето е многу ефикасно за чистење на маснотиите. Едноставно ставете две лажички талог од кафе на влажна крпа и исчистете ја корпата. Талогот од кафето можете да го користите и за да ги отстраните непријатните мириси со тоа што ќе го попрскате на дното на кантата пред да ја ставите кесата за ѓубре.

2. Сода бикарбона

- Advertisement -

Сода бикарбоната е незаменлива состојка во секоја кујна поради различните намени. Освен што се додава во јадењата, особено при подготовка на колачи, за квасното тесто, многу домаќинки користат и сода за чистење. Лесен начин да ги спречите непријатните мириси е да посипете сода бикарбона на дното на корпата и да ја оставите таму додека корпата не се наполни. Кога ќе ја испразните корпата, не заборавајте повторно да посипете сода на дното.

3. Лимон

Посипете сода бикарбона на дното на исчистената корпа и истресете ја за десет минути. Потоа изрендајте во внатрешноста на корпата половина лимон, па дури потоа ставете ја кесата за ѓубре.

4. Оцет

Ова е совршен начин да го вратите сјајот на вашата корпа. Направете 1: 1 мешавина од вода и алкохолен оцет и истурете во шише со распрскувач. Испрскајте ја корпата, а потоа со сунѓер истријте ја надворешната и внатрешната страна.

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!