Како да подготвите вкусна риба: Пастрмка во маринада од лимон и бело вино!

Вреди да се проба:

Риба печена во рерна, и подготвена во вкусна и сочна маринада. Време е за здрав и вкусен рецепт, исто како од ресторан.

Состојки:

  • 2 пастрмки
  • 2 лажици маслиново масло
  • половина чаша бело вино
  • 2 чешниња лук
  • Лимон
  • малку магдонос
  • сол, бибер, оригано, рузмарин, зачини по вкус

Подготовка:

Во голем сад измешајте ги маслото, виното, сокот од лимон и сите суви зачини. Рибата превртете ја во маринадата и оставете ја да стои во неа најмалку 15 минути. Можете исто така да го оставите да отстои преку ноќ.

- Advertisement -

Ставете ја рибата во алуминиумска фолија, додадете исечен лимон и ставете го заедно во рибата. Печете ја убаво завитканата риба на 250 Целзиусови степени.

Рибата треба да биде подготвена за околу петнаесет минути. Додека се пече, истурете ја маринадата што останува од рибата во тавата и оставете ја да се крчка на рингла некое време.

Кога ќе ја извадите рибата, истурете ја со маринада.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!