Како да направите украси за прославна погача: Идеи за вредните домаќинки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Украсите се многу важни на тортата за славење. Секоја од украсите има свое значење, симболика, желби што ги носи со себе и токму поради таа причина се ставаат на славната торта.

На пример, пченица, грозје, се прави со желба да биде година на раѓање. Книгата е симбол на знаење, птицата на здравјето, мирот и радоста. Цветовите ја означуваат убавината и чистата душа на домаќинството.

- Advertisement -

Еве како да направите украси за прославна погача.

Состојки за тесто за подготовка на украси:

  • 200 гр брашно
  • 100 гр густина
  • 1 лажица сол
  • 1 – 2 дцл ладна вода

Подготовка:

Измешајте брашно, густин и сол. Додадете 1 дцл вода, а потоа измешајте со вилушка. Ако тестото е уште ронливо, само додадете малку повеќе вода. Повторно мешајте додека не добиете тесто што можете да го манипулирате без да се распаѓа. Тестото не треба да биде меко, напротив.

Кога добро ќе го замесите тестото, ставете го во ќеса, па во фрижидер околу 15 минути. За тоа време, подгответе плех, ставете чиста крпа и посипете го со брашно. Таму ќе ги редите готовите украси за да се исушат. Исто така, подгответе даска на која ќе ги правите украсите. Можете исто така да подготвите чаша со ладна вода и четка за подмачкување.

Кога тестото се одмори во фрижидер, извадете го и сечете го малку од него, за да не се исуши тестото што не го користите.

Цвет: Расукајте парче тесто на околу 2 мм, а потоа со помал модел, чаша за ракија или слично, извадете кругови, 5-6 парчиња за еден цвет. Ставете ги круговите еден врз друг, така што секој ќе зафаќа половина од претходниот. Пред да ги ставите едно над друго, премачкајте ја половината со вода преку која ќе оди следниот круг, а потоа „залепете“ го следниот круг. Кога ќе стигнете до крајот, завртете ги круговите. Истегнете ги врвовите на круговите малку во ливчиња и доколку имате вишок на дното, слободно исечете го со нож.

Грозд: Исечете едно срце со калап и со чепкалка за заби исцртајте жили на листот. Потоа, со остар врв на нож, исечете ги рабовите на срцето, а некаде исечете парчиња, за да изгледа што е можно повеќе како лист. Потоа исечете тенки ленти од некои остатоци од тесто, па завртете ги малку на средина… за да изгледа како дршка од грозје. Исто така, од остатоците од тестото, формирајте топчиња што ќе ги распоредите на едната половина од листот, да изгледаат како куп.

Птица: Земете парче тесто и развалајте го во долга ролна со дланките. Врзете го во јазол, така што ќе излегува малку од едната страна, тоа ќе биде главата на птицата, од другата страна малку повеќе, тоа ќе биде опашката. Обликувајте ја главата. Втиснете зрно бибер од двете страни каде што треба да бидат очите. Наместо бибер, можете да користите и семе од лен. Притиснете ја опашката со нож или слично, за да ја израмните. Со тапата страна, малку притиснете ги линиите, кои ќе дејствуваат како пердуви, а потоа исечете со острата страна на неколку места. Исто така, со тапата страна на ножот или чепкалката за заби, повлечете линии долж јазолот оставен да дејствува како тело на птицата, што ќе изгледа како пердуви.

Книга: Исечете 3-4 правоаголници (од тенко развиено тесто), кои ќе бидат со различна големина. Ставете ја најголемата надолу, па ставете чепкалка за заби покрај левиот и десниот крај. Потоа ставете малку помал правоаголник, па повторно чепкалки за заби, па повторно помал правоаголник. Повторете 3-4 пати. На крај, ставете чепкалка за заби во средина и притиснете, за да добиете убав облик на отворена книга. Извадете ги чепкалките следниот ден, пред печење, кога украсите ќе се исушат. Тогаш страниците ќе останат толку одделени, исто како што треба да бидат.

Клас пченица: Од парче тесто обликувајте ролна, долга 4 – 5 см, ширина околу 1 см, така што долниот дел од ролната е целосно тенок, за да добиете рачка. Нежно притиснете го подебелиот дел од ролната, така што тој станува само малку потенок. Потоа, на пр. со врвовите на два ножа , исечете го тестото по едниот раб како да го штипете , потоа по должината на другиот и, конечно, преку средината.

Сите подготвени украси распоредете ги на подготвениот плех со крпа попрскана со брашно и оставете ги да се исушат до следниот ден, кога ќе ја подготвите прославната погача. Декорациите на тој начин ќе ја задржат својата форма и кога ќе ги поставите на тортата, тие исто така ќе бидат полесни и нема да паѓаат во тестото кога ќе ја ставите погачата да се пече.

 

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!