Како да направите ПИНЏУР: Специјалитет што секој го сака!

Вреди да се проба:

Пинџур е зимница од пиперка и домат што се прави лесно, брзо и нема кој не го сака.

Состојки:

  • 3 кг месести црвени пиперки
  • 0,25 кг лути пиперки
  • 150 гр лук
  • 1,5 кг модар патлиџан
  • 1,5 кг домати
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 2 дцл масло

Подготовка:

Печете пиперки, модар патлиџан и домати, излупете ги и измелете ги на мелница за месо. Само лесно испржете ги лутите пиперки. Ставете масло да се загрее во шерпата, додадете ја мелената маса и пржете додека не испари целата течност, додадете шеќер, сол, ситно сецкан лук.

- Advertisement -

Пржете уште 10-15 минути. Додадете печени лути пиперки, лесно измешајте за да не се распаднат. Теглите треба да бидат топли, истурете ја смесата до врвот на теглата. Затворете го капакот веднаш и превртете ја теглата наопаку. Оставете ги вака додека не се изладат.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!