Како да направите лековит сок од чуваркуќа: Напиток полн со витамини – го штити телото и помага при тегоби!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чуваркуќа, растение за здравје и долговечност од кое може да го направите овој освежителен и лековит сок.

Се верува дека чуваркуќа е растение кое го штити домот од лоша енергија, но нема само симболично значење, туку со векови се користи во природната медицина како лек за разни болести.

Растението чуваркуќа содржи витамини А и Ц, а најважни во својот состав се фитоенцидите, супстанции кои имаат силно антисептично дејство и помагаат во борбата против бактериите.

- Advertisement -

Листовите од чуваркуќа најчесто се користат за лекување на инфекции на увото, респираторните и дигестивните органи, а комбинацијата од мед и чуваркуќа се користи кај бронхитис.

Сокот и чајот од чуваркуќа најчесто се користат за стомачни болки, чиреви и за ублажување на проблемите предизвикани од Helicobacter pylori, кој предизвикува тежок гастритис. Овој сок повремено можете да го користите и како пијалок за детоксикација на телото.

Како да направите сок од домашна помошничка?

Соберете 150 гр. листови од домашното растение чуваркуќа, кое се одгледува во здрава и природна средина. Потоа измијте и исчистете ги листовите, па ставете ги во блендер и сомелете додека не добиете хомогена смеса.

Добиената течност процедете ја низ мрежа за цедење, а остатокот фрлете го. Во добиената течност исцедете сок од еден лимон, па измешајте го добро додека се соедини. Додадете 2 лажички мед во сокот и измешајте сè. Сокот можете да го послужите ладен со додавање листови од нане.

Забелешка: Задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да користите природни лекови.

Извор:Sensa

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!