Како да направите лековит сок од чуваркуќа: Напиток полн со витамини – го штити телото и помага при тегоби!

Вреди да се проба:

Чуваркуќа, растение за здравје и долговечност од кое може да го направите овој освежителен и лековит сок.

Се верува дека чуваркуќа е растение кое го штити домот од лоша енергија, но нема само симболично значење, туку со векови се користи во природната медицина како лек за разни болести.

- Advertisement -

Растението чуваркуќа содржи витамини А и Ц, а најважни во својот состав се фитоенцидите, супстанции кои имаат силно антисептично дејство и помагаат во борбата против бактериите.

Листовите од чуваркуќа најчесто се користат за лекување на инфекции на увото, респираторните и дигестивните органи, а комбинацијата од мед и чуваркуќа се користи кај бронхитис.

Сокот и чајот од чуваркуќа најчесто се користат за стомачни болки, чиреви и за ублажување на проблемите предизвикани од Helicobacter pylori, кој предизвикува тежок гастритис. Овој сок повремено можете да го користите и како пијалок за детоксикација на телото.

Како да направите сок од домашна помошничка?

Соберете 150 гр. листови од домашното растение чуваркуќа, кое се одгледува во здрава и природна средина. Потоа измијте и исчистете ги листовите, па ставете ги во блендер и сомелете додека не добиете хомогена смеса.

Добиената течност процедете ја низ мрежа за цедење, а остатокот фрлете го. Во добиената течност исцедете сок од еден лимон, па измешајте го добро додека се соедини. Додадете 2 лажички мед во сокот и измешајте сè. Сокот можете да го послужите ладен со додавање листови од нане.

Забелешка: Задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да користите природни лекови.

Извор:Sensa

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!