Како да направите КИСЕЛА ЗЕЛКА: Рецепт што успева и на почетници, не може да погрешите!

Вреди да се проба:

Кисела зелка е традиционална зимска салата на трпезата и храна од која се подготвуваат далеку познатите зимски јадења, како што е подварок (без месо и со месо) и неизбежна сарма.

Токму поради овие деликатеси, многу е важно да има зелка во секое домаќинство во текот на целата зимска сезона. Постојат безброј рецепти и начини да се стави зелка во буриња.

- Advertisement -

Состојки:

  • 30 кг зелка
  • 1 кг сол на 30 кг зелка
  • подебела памучна крпа
  • камен или тегла со волумен од 1,5 литри

Подготовка:

Измијте ги главите од зелка исчистени од површинскиот слој на лисјата, исечете крст во коренот и наредете ги во буриња. Исечете неколку глави зелка на четвртини и половини и турнете ги меѓу целата глава за да се заглават, односно да стојат цврсто.

Истурете вода врз зелката да ја покрие. Ставете над зелката дрвена или пластична преса. Ставете камен или тегла полна со вода преку пресата за да стои цврсто. Раширете ја крпата и ставете ја потребната количина сол, завиткајте ја и ставете ја до каменот. Солта полека ќе се раствори и ќе падне на дното, така што нема потреба да се прелива со саламура.

Затворете го бурето и периодично контролирајте ја количината на вода неколку дена. Додадете вода по потреба, така што главите на зелката да не се надвор од водата.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!