Како да направите ГРЧКИ ЈОГУРТ: Домашен рецепт за густ јогурт за пити и додатоци!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во многу рецепти се споменува грчкиот јогурт како додаток, и како главна состојка во јадењето. Иако го има во продавниците еве како сами да го спремите дома.

Главната разлика помеѓу грчкиот и обичниот јогурт е конзистентноста. Грчкиот јогурт е погуст, а обичниот содржи повеќе вода. Грчки јогурт често се користи за подготовка на сосови и може да замени кисела павлака или други млечни производи во рецептите.

Состојки:

  • 1 литар полномасно свежо млеко
  • 250 мл цврст јогурт или домашно кисело млеко

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте го млекото скоро до вриење (околу 90С степени), мешајќи за да спречите да не направи пена. Изладете го, исто така мешајќи, на температурата на телото. Одделете една шолја млеко и полека додавајте во јогуртот да се соедини. Истурете ја оваа мешавина во млекото и измешајте се добро. Покријте го садот со топла, влажна крпа и држете го топло од 4 до 8 часа или преку ноќ. Исцедете ја целата маса преку цедалка и оставете течноста да искапе, по можност на ладно место (ако можете, ставете го садот во фрижидер).

Начин 2:

Овој начин е поедноставен односно, за да не мора да поткиселувате млеко можете да користите купен јогурт.

Раширете парче газа или густа хартиена крпа преку сад. Прицврстете го со еластична лента или ластик. Ако треба да исцедите голема количина јогурт,  користете две парчиња газа. Сега исипете го јогуртот врз газата и оставете го садот во фрижидер. Оставете јогуртот да се цеди најмалку 3 до 4 часа. Можеби ќе биде потребно подолго време за да се достигне посакуваниот резултат. Откако јогуртот ќе се исцеди, префрлете го во чиста чинија и готов е за употреба. Отфрлете ја течноста која се исцедила од него.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!