Како да го подготвите вашето СОВРШЕНО ЈАЈЦЕ: Совети за перфектно сварено јајце!

Вреди да се проба:

Варењето јајца е нешто што на секој ни претставува проблем бидејќи или ги оставаме премногу долго во вода или ги вадиме прерано.

Јајцата се совршен пренослив протеин за вашата работа или училишен ден! Тие се исполнети со неверојатни хранливи материи за нашите тела. Добро е познато дека јајцата се извор на протеини, но она што можеби не го знаете е дека јајцата имаат 13 витамини и минерали кои ги прават вистинска супер храна.

- Advertisement -

Јајцата се неверојатно богати со холин за кој можеби не сте чуле порано. Често се занемарува, но е многу битен во бременоста. Го помага развојот на мозокот и ‘рбетниот мозок на бебето и е исто така навистина важен во хранливите материи за новороденчињата бидејќи го поддржува когнитивниот развој. Додека луѓето произведуваат малку холин во црниот дроб, ние не правиме доволно за да издржиме цел ден, така што остатокот треба да го добиеме од храната.

Па, како да подготвиме совршено варено јајце по наш вкус и да се осигураме дека ќе уживаме во јадењето?

  • Прво, ставете ги јајцата претходно отстоени на собна температура во тенџере и покријте ги со ладна вода. Водата треба да биде 2-3 см над врвот на јајцата. Потоа, вклучете го шпоретот на високо ниво. Сакате да зоврие што побрзо. Откако ќе достигне вриење, стартувајте го тајмерот и продолжете да ги варите јајцата додека не истече тајмерот. Можете малку да ја намалите топлината ако водата почнува да меурчи и прска премногу.
  • На сликата се прикажани неколку стадиуми на сварено јајце а вие можете да изберете време на вриење кое вас ви одговара според состојбата на жолчката. Откако ќе се сварат до посакуваното време извадете ги јајцата и ставете ги да се исушат и да се оладат. Откако ќе се оладат доволно, излупете и уживајте!
  • доколку готвите јајца кои се извадени директно од фрижидер, зголемете го времето за варење за приближно 2 минути за да го добиете посакуваниот резултат
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!