Како да ги исчистите крвните садови од наслагите на холестерол за 40 дена: Медицинска тинктура за чистење на крвните садови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се препорачува чистење на крвните садови за ослободување на токсините во крвта, зголемување на еластичноста на крвните садови и нивно чистење од наслаги на холестерол.

Ова се спроведува на различни начини – од конзумирање народни лекови до земање лекови, плазмафереза ​​и ласерско чистење на крвта. Важно е да се знае дека чистењето на крвните садови со лекови предизвикува многу контраиндикации. Нивната примена е последниот чекор, кога другите средства не помагаат.

- Advertisement -

Затоа, чистењето на крвните садови од наслагите на холестерол со помош на народни лекови е побезбедно и побезопасно, но бара и внимателен и правилен однос кон нив, за да не му наштетат на здравјето.

Лукот и лимонот се сметаат за одлични средства за чистење на крвните садови, намалување на нивото на холестерол, зајакнување на ѕидовите на крвните садови и намалување на ризикот од опасни болести како што е атеросклероза.

Тинктурата со лимон и лук се користи во руската народна медицина со векови. Исто така, оваа лековита тинктура го спречува создавањето на канцерогени клетки, што е повеќепати потврдено со научни истражувања, како и фактот дека лукот содржи големи количини на антиоксиданси, кои придонесуваат за неговите регенерирачки и подмладувачки својства.

За да го подготвите овој пијалок ќе ви требаат:

  • 4 главици лук
  • 4 средни лимони со кора
  • околу 3 литри зовриена вода

Подготовка:

Лукот поделете го на чешниња и исчистете ги. Лимоните исечете ги на кришки и посипете ги со малку зовриена вода. Сè сомелете во мелница за месо.

Мелената смеса се става во чиста стаклена тегла од 3 л и се прелива топла зовриена вода до крајот на теглата. Покријте и оставете во фрижидер 3 дена. После тоа се цеди и се чува во фрижидер.

Начин на примена:

Максималната доза на напитокот е 50 мл, 3 пати на ден, пред јадење. Меѓутоа, чистењето на крвните садови треба да започне со помали дози (1-2 лажици). Ако нема непријатности, полека зголемувајте ја дозата додека не е потребно.

Времетраењето на лекувањето е 40 дена. Чистењето на крвните садови на овој начин се препорачува да се врши еднаш годишно, по консултација со лекар.

По консумирањето на овој напиток се подобрува циркулацијата на крвта и неговиот липиден состав, се нормализира крвниот притисок, се подобрува циркулацијата на мозокот и полесно се губат вишокот килограми.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!