КАКО БРЗO И ЛЕСНО ДА JА ИСЧИСТИТЕ МИКРОБРАНОВАТА: Потребна ви е само една работа од кујната!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како лесно да ја исчистите микробрановата печка без премногу мака и напор.

Микробрановата печка стана еден од неизбежните уреди во повеќето домаќинства. Покрај загревањето и одмрзнувањето на храната, некои модели имаат можност и за подготовка на храна. Тоа значи дека во овој апарат се акумулираат и остатоци од храна и маснотии.

- Advertisement -

И покрај редовното одржување, невозможно е да се избегне темелно чистење во одреден момент. Сето ова е можно со помош на овој трик, а се што ви треба е еден лимон.

Ако не сте сигурни како најдобро да ја исчистите вашата микробранова печка, овој практичен и евтин начин ќе направи да блесне со стариот сјај, без употреба на хемикалии.

Во керамички сад истурете 150 мл вода, преполовете го лимонот, па исцедете ги двете половини. Во садот ставете ги исцедените половини од лимонот и ставете го во микробранова рерна да работи на највисока моќност две минути.

Кога микробрановата печка ќе го заврши процесот, оставете го садот со вода и лимон во него следните пет минути. Потоа извадете го садот, измијте ја чинијата од микробранова печка како и секој обичен сад и избришете ја микробрановата печка со кујнска крпа или влажна крпа. Во случај на наслаги, натопете ја крпата во вода и лимон, а потоа подетално избришете ги дамките. На крајот, избришете со чиста, сува крпа.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!