КАВАРМА: Јадење кое се подготвува во посебни пригоди, но може да биде и дел од дневното мени!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јадење кое се подготвува во посебни пригоди, но може да биде и дел од дневното мени. 

Состојки:

 • 150 гр филе свинско месо
 • 2 глави кромид
 • 3 Пиперки
 • 30 гр Печурки
 • 50 гр. путер
 • 2 страка праз
 • 3 средни домати
 • Сол
 • Бибер по вкус

За преливање:

 • 1 јајце
 • 150 гр. сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Месото се пржи на средна температура додека не порумени. Потоа се става во чинија. Во истото масло се динстаат пиперките, кромидот, празот и печурките. Додадете околу 100 мл топла вода и оставете да се динста најмалку 10 минути.

Потоа ставете ги однапред изблендираните домати. Посолете ја смесата и измешајте. Ставете го претходно испрженото месо со зеленчук и динстајте уште 15 минути на средна температура. Додадете бибер.

За да се згусне смесата, можете да ставите малку брашно измешано во шолја вода. Смесата се става во подмачкан сад за печење и се пече во рерна на 180 степени 25 минути. Кратко пред да го извадите од рерната околу 7-8 минути, прелијте врз јадењето јајце измешано со сирење и потпечете до крај.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!