Кабак Татлиси – Турски десерт со тиква на кој не може да одолеете

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сакате да готвите турски десерти од тиква? Ова е наша препорака : Кабак Татлиси, вкусен маестрален рецепт за турски десерт со тиква.

Кабак Татлиси – За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

- Advertisement -

СОСТОЈКИ

  • 1 Тиква
  • 500 гр шеќер
  • 1 Прстофат сол
  • 1 Стапче цимет
  • 200 гр Ореви

ПОДГОТОВКА

Излупете ја и исчистете ја тиквата, па исечете ја на крупни парчиња или средни коцки.

Парчињата тиква ставете ги во тавче, наросете шеќер, прстофат сол, додајте го циметот, покријте со капак и оставете да отстои преку ноќ.

Утредента тиквата ќе пушти вода, така што нема да има потреба да додавате вода кога ќе ја готвите.

Додајте ги сечканите ореви и гответе ја тиквата на умерен оган околу 30 минути, односно додека омекне и додека се направи сируп од шеќерот и сокот. Протресувајте го тавчето одвреме навреме за да не загори шеќерот.

Откако тиквата ќе биде готова, оставете да се олади неколку минути и извадете го циметот. Потоа послужете ја со парчиња ореви.

Вака направена можете да ја ставаме во кутија во фрижидер. Пред сервирање, посипете со сецкани ореви.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!