ИТАЛИЈАНСКИ ЧОКОЛАДНИ „КРЕМ ЛЕПЧИЊА“: Тестото останува меко и следниот ден!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова сочно печиво полно со фил е чист деликатес.

Веќе пишувавме за универзалното тесто кое не се разликува многу од ова тесто за лепчиња, но овој начин на подготовка ќе овозможи меки и свежи печива и следниот ден.

Состојки (за 20 лепчиња):

 • 550 грама брашно
 • 6 грама сув квасец
 • 120 мл. вода
 • 120 мл. млеко
 • 50 грама путер
 • 1 цело јајце
 • 1 кесичка ванила
 • 2 лажици шеќер
 • чоколаден крем
- Advertisement -

За глазура:

 • 2 лажици вода
 • 4 лажици шеќер во прав

Подготовка:

Во сад измешајте ги сите суви состојки: брашното, квасецот, ванилиниот шеќер и шеќерот. Во друг сад истурете млеко, вода, малку изматено јајце и на крај изладениот растопен путер. Сега ставете ги течните состојки во сувите и измешајте се.

Месете со раце додека тестото не стане мазно и меко. Оставете го тестото да нарасне во намастен сад покриен со фолија половина час и во топла средина. Расукајте го тестото и обилно премачкајте го со крем. Свиткајте од долгата страна и исечете го на кришки дебели околу 2-3 см.

Откако ќе го направите ова, оставете ги така лепчињата да киснат уште еден час. Печете на 180 степени околу 30-35 минути. За глазурата измешајте вода и шеќер во прав и премачкајте ги топлите и печени крем лепчиња.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!