ИСТАТА ГРЕШКА ја правите кога ја користите АЛУМИНИУМСКАТА  фолија: Еве како правилно да ја користите и каква примена има!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како правилно да ја користите алуминиумската фолија и кои се сите примени во домаќинството.

Алуминиумската фолија има повеќекратна примена и ја има во речиси секоја кујна. Освен што ја завиткува храната, ја одржува топлината и спречува да гори храната за време на печењето, одлична е и за чистење, па дури и за перење алишта.

Сигурно сте забележале дека фолијата од едната страна е сјајна, а од друга мат. Ова, се разбира, не се должи само на естетиката и привлечноста, туку и двете страни имаат различни функции.

- Advertisement -

Оваа разлика се јавува во процесот на производство, два слоја фолија минуваат низ валјакот истовремено. Страната што доаѓа во контакт со полираниот челичен валјак станува сјајна, а другата страна која не е во допир со валјакот излегува мат.

Која страна да се користи при печење храна?

Многу домаќинки се прашуваат на која страна од фолијата да се сврти кон храната при печењето во рерна, а на која страна да биде поблиску до изворот на топлина. Кога ќе ја ставите сјајната страна надвор (кон изворот на топлина), инфрацрвените зраци се рефлектираат од неа до максимум, што значи дека доведува до побавно загревање.

Ако ја ставите мат страната однадвор, а сјајната страна кон храната, теоретски дозволува загревањето на храната да се зголеми до 10 до 15 проценти, што значи дека сјајната страна внатре ја зголемува температурата на печењето на храната.

Ова правило важи и кога сакаме да го задржиме производот долго време топол. За да го постигнете ова, треба да ја завиткате храната во алуминиумска фолија со сјајната страна навнатре. Во повеќето случаи, без разлика на која страна ќе ја ставите, алуминиумската фолија ќе обезбеди подеднакво добра работа при замрзнување и при складирање храна.

Отстранување на тврдоглави масни наслаги

Можете исто така да користите фолија за миење садови и тврдоглави масни наслаги, која можете да ја користите наместо жица. Истото важи и за чистење на рерната и валканите жици во неа. Само направете топка од алуминиумска фолија и имате алатка за чистење.

Чистење на сребро

На дното на садот ставете алуминиумска фолија, налејте вода, додадете една лажичка сол и оставете ги сребрените предмети внатре. Оставете десет минути, а потоа избришете ги предметите со сува крпа.

Складирање на топла скара

За да спречите голема загуба на топлина при печењето на скара, покријте ја скарата со фолија и загревајте десет минути. Отстранете ја фолијата непосредно пред да печете месо или зеленчук.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!