ИСКОРИСТЕТЕ ГО ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК СЕГА: Направете одлична пита со сирење и тиквички!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Тиквички и сирење + крцкава домашна кора се причината зошто нема да можете да одолеете на оваа пита.

Дури и ако не сте искусна домаќинка која може да направи домашна кори, ќе успеете со овој рецепт. Се што треба да направите е добро да го замесите тестото, а потоа се оди глатко.

Состојки:

- Advertisement -

Тесто:

 • 700 гр мазно брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица масло
 • 500-600 мл млака вода

За фил:

 • 600 гр сирење
 • 3 тиквички (средна големина)
 • 2 јајца
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажици павлака
 • сол
 • масло

За обложување:

 • 1 жолчка од јајце
 • 1 лажица масло

Подготовка:

Во сад ставете брашно, сол, масло и млака вода. Месете го тестото, доколку е потребно додадете малку повеќе вода, но не претерувајте. Тестото треба да биде мазно, за да се истегне кората што е можно подобро. Поделете на 2 дела, ставете на набрашнет плех и намачкајте го тестото. Покријте со фолија. Оставете го да одмори половина час.

Посипете ја со брашно површината на која ќе работите, а потоа земете едно тесто и развлечете го колку што е можно потенко со сукалка. Потоа премачкајте со масло, а потоа префрлете го тестото преку сукалка ако можете, ако не, тогаш истегнете го што е можно потенко со прстите.

Изрендајте ги тиквичките, оставете ги да отстојат 10-15 минути, па исцедете ги од водата добро и посипете ги со пченкарно брашно. Измешајте сирење, јајца и тиквички и додадете павлака, ако сакате.

На растегнатата кора ставете и фил по должината и замотајте ја во ролна. Направете полжав и ставете го во подмачкана тава. Истото го правите и со втората кора, сега не правите полжав, го завиткувате околу првото тесто. Наредете го преостанатиот фил над питата и премачкајте го со жолчка и масло. Печете на 180 ° C околу 25-30 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!