ИМАМ БАЈАЛДИ: Едно старо турско јадење, со толку убав и волшебен вкус! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Можете ли да замислите едно јадење да биде толку убаво, волшебно, до толку да се онесвестите од него!

Состојки:

 • 4 модри патлиџани
 • 2 главици кромид
 • 100 гр масло
 • 4 пиперки
 • 2 домати
 • 1 лута пиперка
 • 1 китка магданос
 • сол

За запршката потребно е:

 • 50 гр брашно
 • 50 гр масло
 • 300 гр доматен сос

Подготовка:

- Advertisement -

Измијте ги модрите патлиџани, исечете им ги дршките, а потоа засечете ги на неколку места по должина. Испржете со маслото ситно сечкан кромид, сечкани пиперки, домати и лута пиперка. Пред крај на пржењето додадете магданос, посолете и промешајте.

Со вака припремената смеса полнете ги патлиџаните на местата каде што сте ги засекле. На загреано масло пржете ги патлиџаните, па кога ќе омекнат додајте малку вода и ставете ги во рерна да се печат околу 30 минути на 200 степени.

Направете запршка од маслото и брашното, додајте го сосот и оставете ја да проврие, па пред крај на печењето на патлиџаните прелијте ги со запршката и допечете ги. Се надеваме дека ќе уживате во ова старо не заборавено јадење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!