Изненадете ги вашите гости со интересен ручек: Тиква полнета со колбаси и зеленчук!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дефинитивно ќе ви се допадне овој рецепт. Ако сакате да пробате нешто поразлично, а сте љубител на тикви, тогаш пробајте го овој рецепт. Подготовката не зазема многу време, а за печење ви треба околу еден час.

Состојки:

 • 3 помали тикви (околу 2 кг секоја)
 • 1/2 кг колбаси
 • 1 кг печурки
 • 2 средни кромида
 • 1 средна зелена пиперка
 • 2 чешниња лук
 • 4 чаши варен ориз
 • 1 чаша рендан пармезан
 • 2 големи јајца
 • 1/4 чаша свеж магдонос
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка сушена мајчина душица

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 230 ° С. Исечете мал круг околу секоја дршка од тиквите. Отстранете ги врвовите исчистете ја тиквата.

Во голема тава испржете го колбасот што сте го исекле на прстени, исецкани печурки, сецкан кромид, сецкана пиперка и ситно сецкан лук на умерена топлина 6-8 минути. Тргнете од оган, а потоа додадете варен ориз, 3/4 чаши пармезан, изматени јајца, сецкан магдонос и мајчина душица.

- Advertisement -

Ставете ја тиквата на плехот за печење и наполнете ја со подготвената смеса. Ставете ги врвовите од тиква и печете 30 минути. Потоа намалете ја рерната на 180° C и печете уште половина час.

Користете нож за да проверите дали тиквата е подготвена (треба да биде мека). Ако не, почекајте додека не омекне.

Кога е готово, извадете го горниот дел од тиквата и посипете со преостанатиот пармезан и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!