Измешајте се и ставете во рерна: Пита со сирење идеален појадок или вечера!

Вреди да се проба:

Прекрасна пита за ручек, вечера или кога сакате.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 150 гр брашно
  • 50 гр гриз
  • 50 гр сирење исечено на коцки
  • 2 лажици рендано сирење
  • 100 мл јогурт
  • 50 мл млеко
  • 1 страк млад кромид
  • листови од магдонос
  • сол, зачини по желба

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додадете брашно со гриз и прашок за пециво. Додадете сирење на коцки и рендано сирење. Се убаво измешајте.

- Advertisement -

Додадете јогурт, млеко, сецкан кромид, лист од магдонос и малку сол. Добро промешајте и истурете во подмачкана тава. Израмнете, посипете сусам и печете на 200 степени околу 50-60 минути да се испече добро. Послужете топло.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!