Измешајте банани, мед и вода, а кашлицата и бронхитисот целосно ќе исчезнат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Третманот на хронична кашлица и бронхитис отсекогаш бил проблематичен , дури и за традиционалната медицина.

Овој лек, за кој денес ви нудиме рецепт, содржи некои од најмоќните состојки, кои го смируваат грлото и белите дробови, а за најкус можен рок може да излечат кашлица и бронхитис!

- Advertisement -

Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главните состојки на овој рецепт, овој лек ќе можете да го дадете не само на возрасните, туку и на децата. Во исто време, ќе го пиете лекот и ќе уживате во неговиот вкус! Со овој лек ќе се ослободите од болки во грлото, силна кашлица, па дури и стомачни проблеми! Еве како да го подготвите

Состојки:

  • 400 мл зовриена вода
  • 2 зрели банани со средна големина
  • 2 лажици мед

Подготовка:

Најпрво излупете ја бананата и изгмечете ја во пире. Потоа ставете ги бананите во садот и додадете зовриена вода. Промешајте. Оставете ја смесата да отстои 30 минути.

Кога смесата ќе се олади додадете мед. Смесата можете да ја процедите (а и не мора). Важно е на крајот да додадете мед, за да не ги изгуби сите негови важни својства.

Доза: Земете 100 мл од овој производ 4 пати на ден (вкупно 400 мл). Количината дадена во рецептот е доволна за еден ден, а следното утро можете да подготвите свежа доза. Ќе почувствувате олеснување во рок од 3 дена.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!