Извиткани стапчиња со ореви и цимет – Меки, сочни и миризливи! (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меки, сочни и миризливи извиткани стапчиња со ореви и цимет. Викајте ги како сакате, важно е да се вкусни и сочни на крај.

Стапчињата можат да бидат и мрсни и посни. Доколку изберете посни, немојте да ги правите со млеко на крајот. Наместо млеко, можете да сварите вода и шеќер, како шербет за баклава.

Состојки за тесто:

 • 200 мл. топла вода
 • 5 гр. квасец
 • 2 лажици шеќер (можеби 4 во зависност од тоа колку слатко сакате)
 • 50 мл. масло за тесто и 30 мл. на прелив на крај
 • 350 гр. брашно + дополнително за мешање и растегнување

Полнење:

 • 200 гр. мелени ореви
 • 1 лажица цимет
 • 200 гр. кристален шеќер
 • 100 мл. масло

Прелив:

 • 200 мл. млеко/вода
 • 4 лажици шеќер

Подготовка:

Во еден сад сипете топла вода, додадете шеќер, квасец и масло и измешајте. Потоа додадете брашно и замесете тесто. Ќе остане малку лепливо, но затоа прелијте го со малку масло и премесете го.

- Advertisement -

Тестото се остава покриено на топло место еден час.

За тоа време сомелете ги оревите, измешајте ги со шеќерот и циметот, па прелијте со маслото и убаво измешајте да помине маслото насекаде. Ќе добиете зрнеста маса, која не треба да биде ретка.

Тестото расмесете го со малку брашно и поделете го на 6 еднакви дела.

Секое парче лесно обликувајте го во топче и оставете 10 минути на набрашнета површина да отстои.

Секое парче тесто развлечете го во круг со дијаметар од околу 20 см. Земете го првиот дел, намачкајте го со малку масло и посипете со една шестина од филот. Распространете го филот насекаде по малку.

Преклопрете го одозгора со друго тесто, ставете го на средина расуканото тесто, па рачно истегнете ги рабовите и притиснете да се залепи на дното тесто.

Повторувајте ја постапката со маслото и филот се така додека не го потрошите тестото и филот.

На крај на последното т.е. горното тесто намачкајте со масло и посипете со ореви, па притиснете ги со рака.

Вака добиената кора се сече на ленти со дебелина од 2 см. Земете една лента, притиснете ја со рака и истегнете ја дополнително, превиткајте ја на средина и завиткајте ја во спирала. Ставете го добиеното стапче во претходно подмачкана тава за печење.

Направете го истото со сите ленти. Слободно притиснете ги да се растопат, тестото е меко, а филот се лепи и ништо нема да испадне.

Кога ќе ги ставите стапчињата во тавата за печење, оставете ги да отстојат околу 15 минути и вклучете ја рерната на 200 степени да се загрее.

Кога ќе се загрее рерната ставете ги стапчињата да се печат.

Посебно сварете 200 мл. млеко со 4 лажици шеќер, кога ќе зоврие смесата оставете ја уште една минута да врие.

Со ова млеко прелијте ги печените стапчиња и вратете ги во рерна уште 5 минути.

Времето за печење е околу 25 минути, во зависност од рерната.

Откако ќе се испечат оставете ги да се изладат и потоа сервирајте.

Во продолжение погледнете ја целата постапка објаснета во видеото подолу.


Извор: Domacirecepti.net
Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!