ИДЕАЛНО ЗА ЗИМСКИТЕ ДЕНОВИ: Направете сочна торта од јаболко и пудинг!

Вреди да се проба:

Децата особено ја сакаат.

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
 • јајца 3
 • 3 лаж шеќер
 • 1,5 лажица брашно
 • 1,5 лажици густин
 • 1 лажица масло

Фил 1:

 • 1 кг јаболка
 • 1л вода
 • 350 гр шеќер
 • 10 гр желатин
 • 2 пак ванилин шеќер

Фил 2:

 • 650 мл вода од варени јаболка
 • 2 пудинга од ванила
 • 2 шлага

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките и изматете ги во цврста пена,  постепено додавајќи шеќер. Потоа додајте ги жолчките и маслото едно по едно во тенок проток со постојано мешање со миксер.

На крај, додадете мешавина од брашно и густин и полека промешајте со миксер. Со хартија за печење наредете тркалезен плех со дијаметар од 20 см и истурете ја смесата во него. Печете во рерна загреана на 200 степени додека кората не порумени.

Излупете ги јаболките, изрендајте и исечете ги на големи коцки. Ставете ги во шерпа, па прелијте ги со вода, додадете шеќер и ванила и варете додека не омекнат.

Исцедете ги јаболките и измешајте ги во блендер и зачувајте ја течноста во која се вареле. Истурете го желатинот со 4 лажици ладна вода и мешајте додека не набабри, а потоа додадете го во пирето од јаболко и оставете го да се излади.

Измерете 650 мл течност во која се вареле јаболката, а потоа истурете 500 мл во шерпа и варете додека не зоврие. Измешајте го пудингот во преостанатите 150 ml течност и додајте го во сокот што врие.

Гответе на умерена температура, мешајќи постојано додека не се згусне. Прво премачкајте ја кората со фил од јаболка.

Потоа додадете го вториот фил и оставете го на студено да се стегне. После тоа, извадете ја тортата од калапот и украсете со шлаг и парчиња јаболко.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!