Идеално за зима: Рецепт за крем компир со сланина во рерна!

Вреди да се проба:

Овој рецепт е идеално зимско јадење, а најдобриот „зачин“ за ова јадење (многумина ќе се согласат) е сланината. Ако сакате, можете да додадете зеленчук, како што се кромид, праз, моркови или печурки, и ќе добиете кремаст допир со додавање на крем или млеко. 

Состојки :

  • 2,5 кг компири
  • 1 коцка путер
  • 200 мл млеко
  • 300 мл павлака
  • 2 ловорови листа или рузмарин
  • 2 чешниња лук
  • сол, бибер
  • мајчина душица
  • 150 гр сланина
  • 150 гр пармезан

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 ° C. Подмачкајте сад за печење со путер. Истурете го млекото и кремот во поголема чинија и додадете ловоров лист и / или рузмарин и сецкан лук.

- Advertisement -

Оставете да зоврие, а потоа нека една минута или две. Извадете го од оган и зачинете го со сол и црн пипер.

Додадете тенко исечени компири и мајчина душица и добро измешајте. Префрлете се во сад за печење.

Сланината испржете ја во тава, а потоа додадете ја во садот со компири и посипете со пармезан.

Покријте го садот за печење со алуминиумска фолија и печете околу 50-60 минути.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!