Идеална торта за ненајавени гости: Брзо уживање со бисквити и банани што не се пече!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој десерт е одличен за кога ќе пристигнат гостите и немате многу време да се подготвите.

На сите нас ни се случило ненајавени гости да пристигнат буквално во еден момент, и да немаме апсолутно ништо да им послужиме. Поучна ситуација. Одбравме за вас рецепт за вкусен десерт кој не се пече, и се подготвува за тој час.

Состојки:

  • 200 гр шеќер во прав
  • 200гр путер или маргарин
  • 200гр мелени бисквити
  • 3 јаболка
  • 5 банани
  • 250 мл слатка павлака
  • 200 гр чоколадо за готвење

Подготовка:

- Advertisement -

Изматете го путерот со шеќер во прав, па додадете ги бисквитите, ренданите јаболка и 3 пасирани банани. Половина од смесата распоредете ја убаво на дното од тавата / послужавникот / садот, така што ќе изгледа како кора, а потоа наредете ги прстените од преостанатите банани.

Остатокот од смесата ставете го врз бананите и обликувајте убаво. Изматете павлака и измешајте ја едната половина со растопено чоколадо, па прелијте врз тортата а потоа, нанесете ја преостанатата павлака над чоколадниот фил и украсете по вкус. Ставете во фрижидер малку да се стегне и послужете им на гостите.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!