Идеална салата за зимските денови: Бабури полнети со зелка и моркови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Салата за зимските денови.

Подгответе бабури полнети со зелка и морков и уживајте во прекрасниот вкус.

Состојки:

 • 3 кг пиперка бабура
 • 1.5 кг зелка
 • 500 гр моркови
 • 2 парчиња црвен пиперки
 • 2-3 зелени домати
 • 5 л вода за пресол
 • 1 дцл есенција {концентрирана 80% алкохолна киселина)
 • 100 грама сол
 • 5 грама винобран
 • 5 гр конзерванс
 • 2 пакувања бибер во зрно
 • магдонос, листови целер

Подготовка:

- Advertisement -

Прво подгответе го пресолот бидејќи се користи ладен. Во тенџере на оган загрејте ја водата, оцетот и солта.Кога ќе зоврие тргнете го на страна и кога ќе се излади додајте го винобранот и конзервансот.

Од измиените бабури извадете ги дршките и семките за да бидат спремни за полнење. Во длабок сад ставете ситно сечкана зелка, крупно изрендан морков и ситно сечкан црвен пипер, посолете како за салата и измешајте {по можност со рака за полесно да омекне зелката}

Бабурата наполнете ја со подготвената салата од зелка, во секоја бабура ставете зрна бибер и како капак ставете парче зелен домат.

Наредете ги полнетите пиперки во чисти тегли, помеѓу нив ставете листови магдонос, неколку зрнца бибер и можеби неколку листови целер. Се преливаат со ладен пресол, одозгора натиснете ги со решетка и додадете течност по потреба. Затворете ги теглите. Доколку вториот ден забележите дека на теглата и недостасува течност, дополнете ја. Складирајте на ладно место.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!