ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина и крем павлака!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ефтина и сочна спремна за тој час.

Никаде не сте пробале ништо повкусно

Состојки:

 • 300 гр праз
 • 600 гр излупени компири
 • 100 гр чадена сланина
 • 250 гр брашно
 • 150 мл вода
 • 140 гр маргарин
 • Магдонос
 • 150 мл кисела павлака
 • 3 јајца
 • 1 кромид
 • 1 лажица смеса за зачини
 • 4 лажици бело вино
 • Масло
 • Сол
 • мелен црн пипер

Подготовка:

- Advertisement -

Исечете ја главата на кромидот на тенки полукругови. Исечете ги компирите на тенки кругови. Исечете го празот на тенки коси кругови. Магдоносот ситно исецкајте го. Исечете ленти сланина на помали коцки. Во тава на загреано масло пропржете го исечканиот кромид.

Кога кромидот ќе омекне, во тавата додадете ја исечканата сланина. Кога ќе се испржи сланината, додадете го исечениот праз, налејте бело вино, додадете ја смесата зачини, сол, бибер и промешајте. Потоа додадете сечкан магдонос, компири и промешајте. Кога ќе се испржат компирите, тргнете ја тавата од шпоретот.

Во поголем сад се ставаат брашното, маргаринот, се посолува и со рака се матат состојките постепено додавајќи вода. Оставете го тестото да отстои во фрижидер. Потоа на набрашнета работна површина замесете тесто и поделете го на еден поголем и еден помал дел.

Од поголемиот дел од тестото со сукало расукајте ја поголемата кора. Ставете ја кората во керамички сад за печење, оставајќи ги краевите да висат надвор од тавата. Потоа од помал дел од тестото ја развлекуваме кората со големина на керамички сад. Кората избоцкајте ја во сад со вилушка на повеќе места. Потоа врз кората нанесете го филот од тавата.

Во средината на помалата кора направете тркалезна дупка со мал кружен калап. Покријте го филот со кора. Краевите од првата кора завиткајте ги кон внатрешноста на садот. Го кршиме едното јајце и ги одвојуваме белките од жолчката. Со четка за готвење премачкајте ја питата со изматената жолчка. Печете 40 минути во загреана рерна на 180 степени.

Во сад со павлака, скршете ги преостанатите 2 јајца и изматете со жица за матење. Извадете ја тавата од рерната. На вдлабнатината во питата нанесете смеса од јајца и павлака. Вратете ја тавата во рерна. Печете уште 10 минути на 190 степени.

Француската пита со компири може да се декорира по желба, со гранче зачин или нане ставено во средината.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!