ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Повкусно не сте пробале.

Состојки:

 • 300 гр праз
 • 600 гр излупени компири
 • 100 гр чадена сланина
 • 250 грама брашно
 • 150 мл вода
 • 100 мл бело вино
 • 140 гр маргарин
 • магдонос
 • 150 мл кисела павлака
 • 3 јајца
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица мешавина од зачини
 • 4 супени лажици бело вино
 • масло, сол, мелен црн пипер

Подготовка:

Исечете ја главата кромид на тенки полукругови. Исечете ги компирите на тенки кругови. Исечете го празот на тенки коси кругови. Магдоносот ситно се сечка. Исечете ги лентите од сланина на помали коцки. Во тава на врело масло пропржете го исечканиот кромид.

- Advertisement -

Кога кромидот ќе омекне, во тавата додајте ја исечената сланина. Кога ќе се испржи сланината се додава сечканиот праз, се прелива бело вино, се додава смесата од зачини, сол, бибер и се меша. Потоа додадете сечкан магдонос, компири и измешајте. Кога ќе се испржат компирите, тргнете ја тавата од шпоретот.

Во поголем сад ставете ги брашното, маргаринот, солта и со рака изматете ги состојките, постепено додавајќи вода. Оставете го тестото да одмори во фрижидер 20 минути. Потоа тестото го преместуваме на набрашнета работна површина и го делиме на еден поголем и еден помал дел.

Од поголемиот дел од тестото со сукало расукајте поголема кора. Ставете ја кората во керамички сад за печење, оставајќи ги краевите да висат надвор од садот. Потоа од помал дел од тестото расукајте кора со големина на керамичкиот сад. На неколку места избоцкајте ја кората со вилушка. Потоа врз кората го нанесуваме филот од тавата.

Со мал кружен калап направете тркалезна дупка во средината на помалата кора. Покријте го филот со кората. Завртете ги краевите на првата кора кон внатрешноста на садот.

Скршете едно јајце на половина и одвојте ги белката од жолчката. Намачкајте ја питата со изматена жолчка со помош на четка за готвач. Печете 40 минути во рерна загреана на 180 степени.

Во садот со киселта павлака изматете ги преостанатите 2 јајца и изматете ги со жица за матење. Извадете го садот од рерната. Со лажичка исипете ја смесата со јајца и павлака во вдлабнатината во питата. Вратете го садот во рерната. Печете уште 10 минути на 190 степени.

Француската пита со компири може да се декорира по желба, со гранче копар или нане ставено во средината.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!