Идеален ручек, прсти да излижеш: Телешка шницла во сос од печурки!

Вреди да се проба:

Телешката шницла е вкусна, мека и се топи во вашата уста дури и кога е само во својот сос, но исто така и со разни други сосови.

За да направите и да добиете одлично и богато јадење од толку едноставен и лесен рецепт, треба да користите квалитетни состојки како сушени печурки вргани и телешко.

- Advertisement -

Подготовката на самиот оброк е многу едноставна. Не трошите многу време, а семејството ќе ужива.

Состојки:

  • 500 гр телешки стек (може да користите и свинско, мисирка или некој друг стек)
  • 2-3 лажици путер
  • 2 лажици сушени печурки вргани
  • 2-3 лажици брашно
  • 2 дл бело вино
  • 1-2 чешниња лук
  • 1 дцл павлака (или павлака за готвење)
  • сол и бибер

Подготовка:

Истурете ги исушените печурки во околу 1 дл топла вода и оставете ги да се рехидрираат најмалку десет минути. Во меѓувреме, подгответе го месото.

Исчукајте ги шницлите со чекан за месо, посолете ги, ставете бибер и превртете ги во брашно. Во зависност од тоа колку стекови имате, можеби ќе ви треба повеќе или помалку брашно.

Во длабока тава (не леплива, во која можете да печете без маснотии), испржете ги шницлите од двете страни во путер на средна топлина до златно-кафеава боја (приближно 4-5 минути). Додадете сецкан лук, рехидрирани печурки заедно со водата во која стоеја.

Гответе на тивок оган неколку минути за да проврие сосот. На крај, додадете кисела павлака, промешајте и послужете со гарнир по желба.  Шицлите се уште подобри со салата, а со ова јадење идеална салата во ова време е марула салата.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!