ИДЕАЛЕН РЕЦЕПТ ЗА ПОСТ: Посна јафа која ќе ве остави без зборови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Посната јафа ќе го изненади вашето семејство и ќе го убеди дека со посна храна може да се подготват одлични десерти, колку што се вкусни и мрсните. Нема разлика! Проверете сами!

Состојки:

 • 4 шолји бело брашно
 • 4 чаши пченичен гриз
 • 2 чаши шеќер
 • 100 грама мелени ореви (или рогач, мелен афион, кокос)
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • рендана кора од лимон и портокал
 • 4 чаши вода

Повеќе:

 • 100 грама суво грозје
 • 3 лажици гриз
- Advertisement -

За прелив:

 • 4 чаши шеќер
 • 4 чаши сок од портокал
 • 1 портокал

Подготовка:

Сувото грозје прелијте го со топла вода и оставете околу десет минути да набабри. Процедете го и измешајте со гризот.

Сите горенаведени состојки за кората измешајте ги одеднаш, можете да изматете со миксер и оставете го тестото да отстои малку, околу 10 минути. Истурете во плех кој треба да биде претходно обложен со хартија за печење. Прелијте со суво грозје и печете во веќе загреана рерна на 170 или 180 степени (во зависност од вашата рерна).

Се пече околу 20 минути и за тоа време е потребно да се свари сирупот. Измешајте го сокот со шеќерот, додадете ги портокалите и варете околу 20 минути. Извадете го овошјето и прелијте го врелиот колач со врел сируп.

Оставете го колачот да се излади околу 15 минути, исечете го на коцки и оставете го да го впие сирупот. Печениот колач можете да го избоцкате со чепкалка за подобро да се впие. Најдобро е да го послужите за неколку часа или следниот ден.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!