ЗЛАТНИ ТРИКОВИ ЗА СОВРШЕН ВЕЛИГДЕН: Еве како да не ви пукне ниедно јајце за време на готвењето!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви носиме одлични совети од искусните домаќинки како да го решите проблемот со пукањето јајца додека готвите еднаш засекогаш.

Боењето и украсувањето јајца за најголемиот христијански празник Велигден е подеднакво забавно и за постарите и за младите. Сепак, можно е несакано пукање при готвењето, што го оневозможува правењето на саканите украси. Како може да се спречи ова?  Еве неколку совети кои може да бидат корисни.

Најпрво важно е водата да не зоврива премногу и јајцата да имаат доволно простор за движење во шерпата. На тој начин нема да се судрат и да се оштетат. Некои дури полека ја промешуваат водата додека не зоврие, па ги оставаат јајцата да се варат неколку минути, па го исклучуваат огнот и ги оставаат во таа вода уште половина час.

- Advertisement -

Освен температурата на водата и јајцата, сигурно сте го слушнале советот дека една лажица оцет ќе спречи пукање на лушпата. Нема да биде лошо да ставите и две. Иако денес се многу популарни белите јајца, на кои боите секогаш изгледаат подобро, треба да знаете дека нивната лушпа е многу потенка, па може побрзо да пукаат при готвењето.

Ако и покрај се лушпата на крајот пукне, не очајувајте поради тоа, можете да ги икористите на пр. за француска салата или послужете ги за велигденски појадок.

Да се ​​изберат совршени јајца за фарбање не е лесно, а иако побарувачката за домашни е толку голема, кои од нив се домашни, тешко е да се препознаат. Најчеста разлика во однос на индустриски произведените јајца е бојата на жолчките, кои се пожолти кај домашните животни.

При украсувањето на јајцата, важно е да внимавате кои бои ги користите. Одредени средства за боење, како оние во црвена и жолта, се забранети во храната за деца до три години, затоа дајте им на децата јајца обоени со природни бои како што се кора од кромид, сок од цвекло и слично.

Доколку не јадете јајца за Велигден, не чувајте ги премногу долго, бидејќи се таложат бактерии кои можат да го уништат празникот.

Како да знаете дека јајцата се свежи?

Ставете ги во вода и гледајте дали ќе потонат. Имајте на ум дека расипано јајце останува да лебди. Можете да го земете јајцето во рака и да го држите до увото.
Протресете го лесно и слушајте го звукот што доаѓа од внатре. Ако не слушате никакви звуци, јајцето треба да биде свежо и добро за консумирање. Ако јасно се слуша чукањето од јајцето, најверојатно е старо и не треба да го подготвувате за јадење.

Ако ставите јајце во сад со вода и тоа веднаш – како камен – потоне на дното, тоа значи дека е сосема свежо. Кога ќе скршите јајце, ако жолчката е оставена цела и ако е цврста, тоа значи дека јајцето е свежо, а ако се истури, не е добар знак, но не значи дека е расипано.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!