ЗЛАТНИ ПЕРНИЧИЊА: Меки, воздушни и вкусни залчиња!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доручек за мерак. Супер одат со сиренце, кисело млеко, јогурт..

Состојки:

  • 1 кг. меко брашно Т400
  • 2 лажички сол
  • 2 јајца
  • 1 квасец (40 гр.)
  • 1 лажичка шеќер
  • 2 дцл. млака вода
  • 2,5 дцл. јогурт
  • 2 лажици кисела павлака
  • 1 чаша пармезан сирење

Подготовка:

Во сад за матење измешајте го квасецот со 2 дл млака вода, шеќер и 1 лажичка брашно. Оставете да нарасне. Во длабок сад додадете просеано брашно, 2 лажички сол. Се меша и се додава јогуртот, 2 лажици павлака, јајцата, пармезанот, додадениот квасец и се замесува тесто. Тестото не треба да биде ниту премногу меко, ниту премногу цврсто. Ставете го тестото да нарасне.

Тестото развлечете го со сукало во дебелина од 0,5 до 1 cm по желба и исечете го на коцки. Оставете ги перничињата да нараснат и потоа испржете ги на врело масло.

- Advertisement -

Ставете ги перничињата во маслото, така што првин ставете ја страната која што е одозгора, односно страната која не се потпира на работната површина. Внимавајте тестото додека стои да не се исуши поради големата количина бидејќи при пржењето нема убаво да нарасне.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!