Златниот пијалок на здравјето: Ефтин и вкусен сок од тиква!

Вреди да се проба:

Сите обожаватели на Хари Потер во вашата куќа ќе го сакаат овој прекрасен сок од тиква! Не мора да знаете зошто … тие знаат!

Состојки:

  • 1,5 кг тиква
  • 450 гр шеќер
  • 3 кесички лимонтус
  • 1 екстракт од кајсија
  • 6 литри вода

Подготовка:

Исчистената и исецкана тиква се вари во 2л вода. Кога ќе се свари и олади, измешајте ја во блендер со шеќер. Додадете лимонтус, екстракт од кајсија и уште 4 литри вода. Чувајте го на ладно место.

- Advertisement -

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!