Зимските вечери се идеални за ШУМАДИЈСКИ чај, кај народот познат како ТОПЛА РАКИЈА! Еве како да го направите и кои се неговите лековити својства!

Вреди да се проба:

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Врвна торта која децата ја обожаваат. Состојки: јајца 6 шеќер 6 лажици брашно 6 лажици какао 4 лажици топла вода 6 лажици прашок за пециво...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Варената ракија е совршена за студените зимски вечери. Кај нас, Шумадијскиот чај се прави од сливова ракија, иако може по желба да се направи и од некоја друга.

Во многу краишта од нашето поднебје варената ракија се користи како лек против грип и други болести, а во зима одлично не загрева. Ако сакате сварената ракија да биде блага, варете ја подолго и последователно ќе испари повеќе алкохол.

Состојки:

  • 4 лажици шеќер
  • 250 милилитри ракија
  • 250 милилитри вода

Подготовка:

Во метален сад ставете 4 лажици шеќер да се карамелизираат, кога ќе го постигнете тоа тргнете од оган и веднаш додајте 250 милилитри ракија, со јачина од 17 до 20 степени и 250 милилитри вода.

- Advertisement -

Вратете ја на рингла да зоврие и оставете шеќерот да се растопи. Послужете топло, бидејќи варената ракија се пие врела!

Некои сакаат да додадат неколку каранфилчиња во варената ракија – велат дека е одлична. Ако ракијата е јака, додадете уште вода. Не е лошо да се остави малку да врие за да испари повеќе алкохол.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение. Состојки: за кора: ви требаат две вакви 5 белки 5 лажици...

Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек. Предлагаме да...

ТОРТА СО ТЕМНО ПИВО: Пивото му дава на овој колач посебна арома, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Рецептот за пивската торта особено ќе ги воодушеви љубителите на овој пијалок. Ова е познатата торта со темно пиво која е многу популарна во Ирска....

СОЛЕНА ТОРТА СО ЛЕБ: Заборавете на шпоретот, бидејќи нема ниту печење, ниту готвење – супер лесно кога е топло!

Лесен и брз рецепт за солена торта со леб. Кога не знаете што да подготвите за ручек, а мразите да готвите и да вклучите шпорет,...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!