ЗЕМЕТЕ 40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Овој природен лек ќе ве подмлади!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Смоквите се исклучително корисни, и свежи и суви, а конзумирањето свежо берено овошје е луксуз кој не е достапен за секого.

Но, постои одличен рецепт со суви смокви што буквално ќе го заживее вашето тело!

Состојки:

  • 40 плодови суви смокви
  • маслиново масло

Подготовка:

Ставете ги смоквите во стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло. Покријте со капак и оставете го во фрижидер. По 40 дена, можете да го консумирате овој природен лек.

Како да се користи!?

- Advertisement -

1 смоква во масло на празен стомак ќе помогне во зајакнувањето на здравјето и ќе ги реши веќе постоечките здравствени проблеми. Смоквите ќе ве зајакнат особено на пролет, во најтешкиот период на авитаминоза.

Корисен ефект на смокви:

  • Тие помагаат во регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт
  • Големата содржина на влакна во смокви помага да се изгуби тежината и да се исчисти телото од токсини
  • Смоквите се богати со калциум кој лесно се апсорбира и е незаменлив за луѓето со нетолеранција на лактоза
  • Калиумот, кој е изобилно присутен кај смоквите, го зајакнува срцето
  • Смоквите содржат голема количина на антиоксиданти, кои го подобруваат имунитетот и општото здравје
  • Ја подобрува состојбата на кожата и го изедначува тенот
  • Се смета за одличен лек за несоница и утринска мачнина
- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!