Зелка со јагнешко месо: Старо јадење, мелем за душата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Зелка со јагнешко месо е многу популарно старо јадење во овој регион.

Исто така, овој рецепт е прогласен за национално јадење во Норвешка (таму ова јадење е попознато како „чорба од јагнешко и зелка“). Рецепти за ова јадење, во различни варијации, може да се најдат но ние ви го претставуваме нашиот начин.

Состојки:

 • 0,5 кг јагнешко (нога)
 • 0,5 кг јагнешко (од вратот)
 • сол
 • бибер (во прав и зрна)
 • 1 главица зелка (слатка, поголема глава)
 • масло
 • 1 главица црвен кромид
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица зачинета пиперка (слатка)
 • 0,5 лажици мелен пипер (зачин, лут)
 • 0,5 китка магдонос (лист)
 • 4 чешниња лук
 • 100 мл сок од домати
 • 1 парче пиперка (зелена, слатка)

Подготовка:

Јагнешкото месо од бутот и вратот, без коски се сече на помали парчиња, се посолува и бибери. Се става во тенџере и се прелива вода да кисне. Додадете малку зрна бибер. Оставете да се готви на средна температура околу 1 час.

- Advertisement -

Загрејте го маслото во тава. Додадете ситно сечкан црвен кромид. Кога кромидот ќе стане стаклен, додадете го брашното, пиперот, пиперката, ситно сечканиот лук и листот магдонос. Пропржете малку. Ставете го сето тоа на страна.

Истурете малку масло во садот за печење (керамички/земјен сад, препорачливо со капак). Се прелива со содржината од тавата. Исечете ја зелката на поголеми парчиња и ставете ја во садот за печење. Врз зелката ставете го јагнешкото и прелијте со водата за готвење.

Додадете сок од домати и една зелена слатка пиперка. Се добро измешајте. Доколку е потребно, истурете уште малку вода. Покријте и ставете во рерна на 150 C да се пече околу час и половина. Послужете топло.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!