Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините – БЕЗ ГЛУТЕН!!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на црниот дроб да се ослободи од наталожените токсини. 

Состав:

  • 1 главица брокула
  • 1 шолја спанаќ
  • 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид
  • 1 поголема тиквица
  • сок од 1 лимон
  • 1/2 шолја магдонос
  • 1 коцка супа од зеленчук, зачини

Подготовка:

Во поголемо тенџере на маслиново масло или кокосово масло пропрржете ја главицата кромид и гответе ја околу 5 минути, потоа додадете ја тиквичката, спанаќот и брокулата и гответе уште дополнителни 5 минути.

Додадете вода и додаде ја коцката за зеленчукова супа и морска сол и црн бибер. Гответе околу 20 минути додека брокулата не е сварена. Исклучете го оганот, додадете ситно исецкано чешне лук и оставете да се излади супата околу 15 минути.

- Advertisement -

Исцедете ги тврдите од течните состојки и изблендирајте ги тврдите состојки, додавајќи ги сокот од лимон и магдоносот.

Повторно вратете ги изблендираните состојки во течниот дел од супата.
Измешајте и сервирајте ладно.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!