ЗДРАВ РУЧЕК ЗА КОЈ НЕ Е ПОТРЕБНО МНОГУ ВРЕМЕ: Салата од туна, авокадо и краставица е чиста рапсодија на вкусови!

Вреди да се проба:

Бел грав без масло – Рецепт за највкусниот ПОСЕН ГРАВ подготвен за Бадна вечер!

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Потребни состојки: (за 4 лица) 300 г. бел грав 1 страк праз 1 морков 1 средна главица кромид ...

Руска сарма: Се разликува од традиционалната сарма само по својот фантастичен вкус!

Во зима секогаш се радуваме не само на празниците туку и на храната што тогаш се јаде. На трпезата е зимница, неприкосновена сарма, подварак...

Бадниково лепче по рецептот на нашите прабаби

Вкусот и мирисот на ова топло лебче е толку незаменливо, а е многу едноставен и по состојките и по брзиот начин на подготовка. Ова е...

НАЈДОБРО ЧУВАНАТА ТАЈНА НА БАЛКАНОТ: Рецепт за ВИСТИНСКИ босански бурек – јадење што зборува 100 јазици!

Ова е специјалитет кој ја стави Босна на гастрономската карта на светот! Кога сакаш да навредиш Босанец понуди му бурек со сирење - Оваа стара...

Брз и вкусен ручек, полн со витамини и протеини, подготвен за 5 минути!

Во лето, сакаме брзи рецепти за ручек или вечера кои го освежуваат. Важно е да се избере рецепт со висока содржина на протеини и здрави масти, кои се заситуваат, но исто така му обезбедуваат на телото важни хранливи материи.

Ова е токму салата од туна, авокадо и свежи краставици, која може да се сервира со парче леб, крекери или со додавање на зелена салата.

Состојки:

  • 1 голема конзерва туна
  • 1 краставица со средна големина
  • 1 авокадо
  • ¼ црвен кромид
  • 1 лажица свежо исцеден сок од лимон
  • сол и бибер по желба
  • свежи лисја од магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

Исцедете го маслото од туната или саламура од конзервата. Исчистете ја краставицата и исечете ја на помали коцки. Излупете го кромидот и исечете го на тенки ленти или коцки.

Отстранете ја семката од авокадото и излупете го, а потоа исечете го на помали парчиња. Во сад измешајте ги сите состојки, додадете ситно сечкан магдонос, сок од лимон, сол и бибер. Послужете веднаш со гарнир по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

БОГАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО НАЈКРЕМАСТ ФИЛ: Никој на светот не може да и одолее!

Никој нема да може да одолее на чоколадна торта чиј кремаст фил се топи во вашата уста. Ако ви треба одличен рецепт за раскошна торта...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Подварок со колбаси!

Ладното време бара висококалорична храна. Состојки: 2 глави кисела зелка 2 пакетчиња чадени колбаси 2 глави црвен кромид 4 чешниња лук 2 лажици сув билен...

ЈОГУРТ ПОГАЧА МЕКА КАКО ПАМУК: Поубаво, повкусно и повоздушесто тесто не сте пробале!

Неодоливо меко тесто, кое едноставно ќе го обожавате! Состојки: 800 гр пченично брашно 450 мл топло млеко 150 мл јогурт 50 гр несолен путер 10...

ПЕЧЕЊЕ ВО РЕРНА: Крцкава кожа, а месо меко како душа! Еве ја тајната!

Еве како се пече во рерна, сите ќе се воодушеват од крцкавата кора и мекото месо! Многумина мислат дека правењето печење е „наука“ за која...

БОМБА ПИТА СО ПРАЗ И КАШКАВАЛ: Пецива во кои сите ќе се заљубат!

Научете да месите домашни кори. Состојки: 650 грама брашно 10 гр квасец 1 лажица шеќер рамна лажичка сол 200 мл млака вода 200 мл млако...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!