Здрав ЛЕБ СО СЕМКИ: За подобар и поздрав оброк!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ја оваа здрава верзија на домашен леб и уживајте во секој оброк.

Состојки:

 • 350 грама интегрално брашно
 • 150 грама обично брашно
 • 1 кесичка сув квасец
 • 10 грама сол
 • 500 мл газирана вода
 • 90 грама семки од тиква
 • 40 грама семки од сончоглед
 • 2 лажици чиа семе
 • 2 лажици сусам
 • 3 супени лажици овесни снегулки
 • 2 супени лажици ленено семе

Подготовка:

На хартија за печење посипете семки од тиква и сончоглед и ставете во загреана рерна на 180 степени 10 минути. Потоа оладете ги. Измешајте брашно, сув квасец, сол. Измешајте ги сите семки и на крајот газирана вода. Месете 15 минути. Тестото излегува исклучително лепливо.

Оставете го тестото да нарасне еден час. Потоа обликувајте го во леб и ставете го на подмачкан плех. При обликувањето можете да додадете малку брашно за тестото да не се залепи премногу за прстите.

- Advertisement -

Намачкајте го врвот на тестото со вода и посипете со мешани семиња. Оставете да нарасне 20 минути, па ставете го во загреана рерна на 220 степени 40 минути – ставете го во долниот дел од рерната. По околу 25 минути покријте го со алуминиумска фолија за да не се препече.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!