Здрав доручек за целото семејство: Палачинки со спанаќ!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусен оброк за целото семејство, изгледа интересно за најмалите а во исто време е и здраво.

Состојки:

 • 80 гр свеж спанаќ
 • 20 гр свеж магдонос
 • 250 -300 гр свежо млеко
 • 1 јајце
 • 1 гранче мајчина душица свежа
 • 1/2 лажиче сол
 • 180 гр брашно

За полнењето:

 • 100 гр крем сирење
 • 1 лимон
 • 1 гранче мајчина душица свежа
 • сол по вкус
 • 200 гр кашкавал
 • 8 јајца

Подготовка:

Во блендер ставете го измиениот спанаќ, магдонос, млеко, мајчина душица и изблендирајте додека не стане мазна целата смеса. Додадете го јајцето и повторно изблендирајте. На крај додадете го брашното (добро е да го просеете) и сол. Блендирајте кратко додека брашното не се апсорбира и нема грутки.

- Advertisement -

Загрејте малку маснотии во соодветна тава и почнете да ги печете палачинките.

За полнењето:

Вклучете ја рерната да се загрева до 200 * C . Во сад, измешајте го крем сирењето со сок од 1 лимон, исечкана мајчина душица и малку сол. Изрендајте го сирењето.

Во центарот на секоја палачинка, намачкајте малку од смесата со крем сирење, посипете со рендано сирење, оставајќи мало вдлабнување во срединатат каде што ќе лежи јајцето. Скршете јајце во средината.

Внимателно завиткајте ги четирите краја на палачинката, така што тие покриваат дел од филот и формираат квадрат. Ставете ги палачинките на плех со хартија обложен. Печете ги палачинките во загреана рерна 10 минути – кашкавалот треба да се стопи, а јајцата да се зацврстат. Послужете со свежа салата.

Од оваа смеса се добиваат околу 8 палачинки, во зависност од големината на вашата тава. Смесата можете да ја прилагодите на вашите потреби.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!