Здраво и неодоливо вкусно: Супата од карфиол, праз и целер е богатство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крем супа од карфиол и праз, со интересен, истовремено интензивен и освежителен вкус на целер и пријатна кисела нота која доаѓа од павлака. Супата е заситена, свиленкаста во текстура и супер вкусна.

Состојки:

 • 2 рамни лажици масло (15гр)
 • 250 гр бел и лесен дел од лисјата на празот
 • 150 гр или 1/3 од средниот корен на целер
 • 900 гр карфиол средна големина околу
 • лажичка сол (4-5гр)
 • 1л вода или супа од пилешко / зеленчук
 • 200 гр павлака
 • бибер, по вкус

За послужување (опционално)

 • маслиново масло
 • крцкави коцки леб
 • пржен карфиол со лук

Подготовка:

Празот измијте го и исечкајте го на големи парчиња. Излупете корен од целер и исечкајте го на мали коцки. Ставете литар вода или супа да зоврие во тенџере на рингла.

- Advertisement -

Додадете го маслото во шерпата и вклучете на средно мал оган. Додадете праз и малку сол и пржете околу 10 минути, мешајќи повремено, додека не омекне и не стане малку стаклесто.

За тоа време измијте го карфиолот, извадете ги надворешните лисја и цврстиот дел од корените. Ако планирате да служите супа украсена со пржен карфиол (постапката опишана на дното на текстот), тогаш веднаш отстранете една петтина или една шестина од карфиолот. Остатокот поделете го на цветовите, а коренскиот дел исецкајте го на помали парчиња.

Прво додадете го целерот на празот и измешајте. Додадете карфиол, лажичка сол и истурете ја течноста што врие. Започнете со 8 дцл, за да не го покрива карфиолот. Ќе се вклопи подобро на тој начин, и покрај тоа, подобро е кога супите се густи. Доколку е потребно, можете да ја прилагодите густината по мешањето.

Оставете да зоврие на силен оган, а потоа намалете на средно-ниско, покријте го и оставете го да врие 10-13 минути (максимум 15 минути). Целерот ќе се зготви, а карфиолот нема да омекне премногу за да започне да мириса непријатно. Тргнете го од оган и отворете го да се излади.

Сега измешајте ја супата во блендер. Вратете се на ринглата за готвење и додадете малку повеќе течност ако сакате.

Додадете павлака и измешајте со рачен миксер за да измешате се убаво. Пробајте, додадете пиперка и, доколку е потребно, сол или можеби малку повеќе павлака. Ако сакате, можете да додадете и некои билки како што се свеж магдонос или коријандер, а мала количина суво нане ќе ви даде убава освежувачка нота.

Пржен карфиол како додаток

Загрејте тава на среден оган, и за тоа време исецкајте го карфиолот со делење на секој цвет на неколку парчиња. Ставете лажичка масло во тавата, и ставете ги парчињата карфиол. Додадете малку сол и оставете го да се пржи додека карфиолот не стане жолт на дното. Свртете ги парчињата, а потоа додадете уште една лажичка масло, ситно исецкано чешне лук и пржете уште неколку минути. Додадете бибер ако е потребно, малку повеќе сол и истурете во готовата супа.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!