Здрава замена за главно јадење, кое сите ќе го обожаваат: Бела чорба со јунешко месо и зелка салата

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете вкусно и хранливо јадење и послужете го со зелка салата.

Состојки:

 • 500 гр говедско месо (чисто, со помалку жили)
 • 1 лажичка масло (може и маст)
 • со, бибер, сув зачин
 • ловоров лист
 • 120 гр кромид
 • 160 гр моркови (2-3 моркови)
 • 20 гр целер
 • 400 гр компири (3-4 компири)
 • 1-2 чешниња лук
 • 450 гр грашок (замрзнат млад грашок, или доколку користите постар грашок, додадете го порано за да се свари убаво)
 • 2 л вода (+ вода за задушување месо, околу 500 мл)
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажичка сенф
- Advertisement -

Подготовка:

Исечете го месото на сотни парчиња и пржете го со една лажица масло. Зачинете со сол и бибер и додадете сув зачин. Потоа постепено додавајте вода оставете да се динста 60-90 минути.

Ситно исецкајте го кромидот, целерот, морковот, компирот и лукот. Прво додадете го кромидот во месото, динстајте кратко, а потоа додадете морков и целер. Истурете малку вода. Накратко динстајте, па додадете ловоров лист и компири. Повторно динстајте, потоа додадете го грашокот и налејте вода. Зачинете со сол по вкус.

Гответе додека не почне да врие, потоа намалете ја температурата и варете уште 60 минути.

Измешајте кисела павлака, брашно и сенф, додајте малку вода од супата и соединете ја смесата. Истурете во супа и промешајте. Додадете лукче и варете уште 10 минути на оган. Пробајте ја чорбта и зачинете по потреба.

Добар апетит!
Извор: cooking.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!