Збогатете го вашето празнично мени: Велигденски погачици со јајце! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е рецепт за десерт кој може да го збогати вашето мени што го подготвувате за Велигден, а истовремено да ги развеселите и вашите малечки.

Овој леб или да го наречеме торта (бидејќи во рецептот користиме шеќер) дефинитивно ќе ја украси вашата трпеза со својот изглед, а истовремено ќе ве воодушеви со својот вкус.

Состојки:

 • 1 вреќичка инстант квасец
 • 2,5 дл млако млеко
 • малку сол
 • 100 гр путер
 • 2 јајца
 • 1/2 чаша шеќер
 • 3,5 чаши брашно
 • 1 јајце
 • 1 лажичка вода

За украсување:

 • 6 обоени јајца
 • украсни шарени трошки за торта

Подготовка:

- Advertisement -

Во чаша измешајте инстант квасец, половина лажичка шеќер со млако млеко. Ставете го остатокот од млекото, солта, путерот, шеќерот и квасецот во садот кога ќе нарасне.  Додадете половина од брашното и добро измешајте. Постепено додавајте го остатокот од брашното до количината за да не лепи тестото.

Не се мачете многу дури и ако ви треба малку повеќе брашно од планираната количина или помалку. Покријте го садот со крпа, и оставете го еден час на топло место додека смесата не се удвои.

Потоа поделете го тестото на 12 парчиња, исукајте ги во ролна секое дебело околу 2-3 и долг околу 30-35 см. Завртете ги ролните едни околу други, како плетенка само со две ролни и спојте ги во прстен. Наредете ги на плех покриен со хартија за печење и оставете ги еден час да стасаат уште повеќе.

Измешајте едно јајце со една лажичка вода, и премачкајте го тестото. Ставете обоено јајце на средина од секој леб и посипете со разнобојни трошки за торта за украсување. Ставете во загреана рерна на 180 º Ц,  20-25 минути додека не добијат златножолта боја.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!