За љубители на ароматични пијалоци: Направете сами, домашен ликер БЕЈЛИС!

Вреди да се проба:

Нема ништо поубаво од тоа сами да си направите свој пијалок. Еве како да направите бејлис.

Состојки:

  • 350 грама кондензирано млеко (засладено)
  • 350 милилитри слатка павлака
  • 350 милилитри виски
  • 3 лажичка екстракт од ванила
  • 50 милилитри еспресо (свежо сварено)
  • 75 гр шеќер во прав

Подготовка:

Измешајте кондензирано млеко, шеќер во прав и еспресо. Потоа додадете слатка павлака и екстракт од ванила.

- Advertisement -

Кога се е добро комбинирано, додадете виски и ликерот е готов!

Овој ликер е одличен додаток во кафе, доколку го сакате вашето кафе појако и со арома.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!