За љубителите на сирење нема подобар рецепт: Овие меки БАЛОН – ЛЕПИЊИ се највкусните што некогаш сте ги пробале!

Вреди да се проба:

Ќе ви надојде вода во устата само кога ќе го прочитате овој рецепт.

Состојки:

  • 250 гр павлака
  • 5 гр сода бикарбона
  • 2 јајца
  • 400 гр брашно
  • 30 мл масло
  • 150 гр сирење фета
  • 250 гр рендан кашкавал
  • сол
  • путер

Подготовка:

Измешајте павлака и сода бикарбона и оставете ја смесата да отстои околу 15 минути.

- Advertisement -

Додадете едно јајце, сол и масло и матете. Потоа, додадете брашно и замесете мазно тесто. Оставете да се одмори 15 минути, а потоа измешајте и поделете на 5 дела. Обликувајте го секој во топка, а потоа оставете да одмори уште 15 минути. Во меѓувреме, измешајте рендан кашкавал со фета и едно јајце и мешајте додека сето не стане кремасто.

Секое топче тесто расукајте го, па врз него ставете полна лажица смеса од сирење. Тестото превртете го над смесата и добро затворете го, па расукајте го во лепиња. Истото направете го и со остатокот од тестото и смесата.

Печете во тефлон без масло од двете страни, лепињите ќе пораснат како балон. Се редат на чинија, и се премачкуваат со малку путер.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!