За сите прилики: Ролат компир полнет со сирење, шунка и спанаќ готов за пола час!

Вреди да се проба:

Овој ролат може да го послужите кога имате прослава или за вечера.

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 100 гр пармезан
  • 150 гр сирење
  • 100 гр шунка
  • 100 гр спанаќ
  • 50 мл масло
  • 2 чешниња лук
Подготовка:

Поставете плех за печење 20 × 30 см со хартија за печење и посипете сирење со пармезан. Исечете ги компирите на потенки прстени, а потоа наредете ги преку пармезанот.

- Advertisement -

Преклопете го компирот малку за да нема празнини. Повторно посипете со пармезан. Печете на 180 ° C 20 минути.

Извадете ги компирите од тавата со целата хартија за печење, а потоа наредете го врз нив сирењето.

Потоа ставете го спанаќот пржен со сецкан лук. Ставете ја шунката, па се заедно замотајте во ролат. Вратете го ролатот во плехот, премачкајте го со масло и печете го уште 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!