За практични домаќинки : Еден фил за сите колачи и торти! Секоја домаќинка треба да го има овој рецепт за слаткарски крем!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусот на секој десерт го дава добро направен фил, кој се користи за полнење колачи, торти, принцес крофни, еклери…

Ви го откриваме рецептот, според кој вашите слатки ќе имаат вкус како да се направени од врвни слаткари. Слаткарскиот крем е основен крем што се користи во слаткарството.

Состојки:

  • 4 жолчки
  • 120 гр шеќер
  • 500 мл млеко
  • 60 g густина
  • 60 g путер
  • 1 лажица екстракт од ванила

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете 400 мл млеко на оган. Изматете ги жолчките со шеќерот, така што жолчките ја менуваат бојата, па додадете го густинот и останатите 100 мл млеко и изматете сè добро.

Кога млекото ќе зоврие на оган, исипете го во шерпата во која сте ги изматиле јајцата и добро изматете се. Вратете се на тивок оган да се згусне. Енергично измешајте ја смесата до посакуваната густина.

Тргнете од оган, ставете ја смесата во пластичен сад, покријте со фолија над добиениот крем и оставете го да се излади.  Кога кремот ќе се олади, изматете го со миксер. Додадете путер. На почетокот е тешко, но потоа се опушта. Таквиот крем е подготвен за употреба.

Потоа следува додавањето на состојки. Препорачуваме слатка павлака што ќе ја изматите и потоа додадете во кремот,така филот е навистина уникатен, прекрасен, воздушен и во устата како пена.

Во оваа крема можете да додавате состојки по желба, како чоколада, суви овошја, јадки и сл.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!