За вашата маса да блесне: Солен ролат со спанаќ и кашкавал!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Солениот ролат со спанаќ и кашкавал е готов за миг и можете да го послужите веднаш. Воедно и изгледа супер фантастично на масата.

Состојки:

 • 150 гр спанаќ или блитва
 • 5 јајца
 • 5 лажици млеко
 • 5 лажици масло
 • 100 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • 200 гр кашкавал

За премачкување:

 • 5 лажици павлака
 • 1 лажица мајонез
 • малку сол
 • 1 лажичка куркума (ако сакате)

Декорација:

 • лист од магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

Спанаќот исечкајте го. Изматете ги белките до пенливост, додадете жолчки. Лесно измешајте го маслото, млекото, солта, биберот, брашното и прашокот за пециво, а потоа додадете го спанаќот.

Печете во плех обложен со хартија за печење, со димензии 30 х 25, во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.

Кога ќе ја извадите кората, ставете рендан кашкавал на врелата кора, замотајте и оставете да се излади. Измешајте кисела павлака, мајонез, сол и намачкајте го ролатот одозгора. Можете да го изрендате кашкавалот одозгора и да декорирате со магдонос. Може да се исече веднаш.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!