Зачинета салата со ориз и пилешко: Салата за оброк како полесен ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Зачинета салата со ориз и пилешко. Секое јадење станува повкусно ако се служи со сезонска салата.

Она што е добро за салатата што ви ја претставуваме денес е што можете лесно да ја направите, да ја чувате во фрижидер неколку дена и да ја користите кога сакате. Зачинета салата со пилешко и ориз, исто така, може да биде оброк сама по себе доколку преферирате полесен ручек. Нејзината тајна состојка е виолетова зелка, која на салатата и дава софистицирана боја.

Состојки:

 • 1 и пол шолја кафеав ориз
 • ¼ чаша оцет
 • 1/4 шолја масло
 • ½ чаши свежо исцеден сок од лимета
 • 4 чешниња лук
 • 3 пиперки без семки, мелени
 • ¼ шолја шеќер
 • ½ лажички мелен црвен пипер
 • 2 чаши пилешко исечено на коцки
 • ½ главица зелка по можност црвена, ситно сецкана
 • 1 главица кромид
 • ¼ шолја сецкан коријандер
 • 1 морков

Подготовка:

Сварете го оризот според упатството на пакувањето. Кога ќе се свари, префрлете го во широк, длабок сад да се излади додека го подготвувате преливот.

- Advertisement -

Потоа, во помал сад измешајте ги оцедот, маслото, сокот од лимета, лукот, пиперките измелени, шеќерот и црвениот пипер. Се добро измешајте.

Во изладениот ориз, варен или печен, додадете го пилешкото месо по вкус и украсете со ситно сечкана виолетова зелка, млад кромид, коријандер и рендан морков. Готовиот прелив посипете го врз оризот и пилешкото и измешајте се. Чувајте ја салатата во фрижидер до 4 дена.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!