Запечено пилешко со прелив од бешамел сос и презла

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крцкаво, сочно пилешко месо, зачинето со сланина и кашкавал.  Одозгора бешамел сос со сенф и презла како прелив.

Состојки:

 • 700 гр пилешко бело месо (сварено и сецкано на лентички)
 • 250 гр сланина (тенко сечена)
 • 150 гр кашкавал (тенко сечена)

За бешамел:

 • 4 лажици путер
 • 4 лажици брашно
 • 750 мл млеко
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 лажица сенф
 • малку сол,
 • црн бибер,
 • црвен пипер

За прелив:

 • 80 гр путер
 • 180 гр презла
 • малку сол, сув магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

Пилешкото месо сварете го и потоа исецкајте го на лентички. Сланината и кашкавалот насечете ги на тенки ленти.

Тавата за печење премачкајте ја со путер. Најпрво ставете го пилешкото, потоа сланината, па одозгора распоредете го кашкавалот.

Во меѓувреме подгответе го бешамел сосот, во сад за готвење растопете го путерот и додајте го брашното. Малку запржете го брашното, па додадете го млекото и сокот од лимон.

Додадете сенф и зачинете со сол, црн бибер и црвен пипер. Подготвениот бешамел сос посипете го врз кашкавалот.

Во посебен сад за готвење растопете го путерот, додадете ја презлата, и зачинете со сол и магдонос. Убаво измешајте и смесата истурете ја врз бешамел сосот.

Ставете да се пече во загреана рерна на 180 степени, се додека презлата не добие златно-кафеава боја.

Оставете го јадењето да се олади барем 15 минути, па сервирајте.

Добар апетит!

Извор: Mi Gusto

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!