ЗАПЕЧЕНИ КОМПИРИ СО МЛЕКО И СИРЕЊЕ: Прилог без кој не можете да замислите ниту еден оброк!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Компирите и месото се комбинација која сите ја сакаат. Сега направете компири од рерна со млеко и послужете со месо или салата.

Вака подготвените компири можете да ги послужите со сланина, пржено месо. Сочно и вкусно ќе го збогати секој оброк, а како главно јадење можете да го послужите само со салата од зелка или печени пиперки. Лесно се подготвува и се пече само 20 минути.

Состојки:

  • 600 гр компири
  • 3 чешниња лук
  • 2 лажици брашно
  • 800 мл млеко
  • 90 гр путер
  • 150 гр тврдо сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Сварете ги компирите во солена вода. Кога ќе се изладат исечете ги на прстени. Наредете ги во плех, посолете по потреба. Загрејте ги путерот и маслото, па додадете го сечканиот лук и малку пропржете.

Потоа додадете брашно, пржете 1 минута и истурете млеко. Гответе 2-3 минути на тивок оган. Додадете сол, бибер и црвен пипер. На крај додадете рендано сирење (100 гр.). Готовиот фил прелијте го врз компирот. Посипете со околу 50 гр рендано сирење. Се пече во загреана рерна на 190 ° C околу 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!