Запечена КОЛЕНИЦА: Имаме вистински зимски ручек, кој ќе ве грее со денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Коленица, вистинска зимска гозба! Не треба многу да се заморувате околу подготовката на ова месо. И резултатот: прсти да излижете и насмевка на лицето. Само внимавајте да не претерате!

Состојки:

 • 1 свежо свинска коленица
 • 4 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 4 мали компири
 • 100 гр сланина
 • 4 моркови
 • 2 пашканати
 • 2 корени магдонос
 • 1 целер
 • 2 ловорови листови
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црн пипер
 • лажичка слатка зачинета пиперка
 • околу 3 дцл супа од зеленчук
 • масло

Подготовка:

Измиеното коленица ставете ја во тенџере со вода и кога ќе зоврие извадете ја пената од површината. Додадете го исчистениот зеленчук за супата, една главица кромид малку запржен, лукот, два моркови, еден пашканат, еден магдонос, прстен од целер и еден компир. Додадете сол, бибер и ловоров лист, па варете околу еден час месото малку да омекне.

Додека коленицата се готви, направете сос од зеленчук и сланина. Кромидот ситно се сечка и се пржи на масло. Додадете ја сланината исечкана на коцки, па заедно пропржете да се ослободи маснотијата. Излупете го преостанатиот зеленчук, исечете ги на коцки и прстени и додадете ги кромидот и сланината.

- Advertisement -

Се динста, и потоа се додава супата. Кога малку ќе омекне, префрлете го зеленчукот во садот за печење, а од водата извадете ја коленицата и ставете ја врз зеленчукот. Истурете уште малку супа во која се вареше коленицата и печете околу 40 минути на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!